Теорія із жовтої книжки все таки працює, довго читати…

Home / Blog / Теорія із жовтої книжки все таки працює, довго читати…

 

Вчорашня презентація Apple прекрасна ілюстрація того, як працює конкуренція в бізнесі чи будь-якій ситуації з реального життя. Перші ніколи не ризикують, тому що вони вже перші і їм достатньо стабільно рухатись і слідкувати за другими. Лише другі продукують справжні інновації в намаганнях захопити перше місце.

Гарним прикладом є компанія Apple: коли вони почали конкурувати із найбільшою компанією світу по виробленню мобільних телефонів Nokia, то були далеко позаду. Стів Джобс дуже добре це розумів, тому почав ризикувати і наважився створити телефон із однією кнопкою. Якщо б компанія Nokia не була настільки самовпевненою, а хтось із менеджменту слідкував за королівськими перегонами, то, можливо, вони б могли себе врятувати і втриматись на першому місці. Але сталось те, що сталось.

Після того, як Apple захопили лідируючі позиції, вони перестали першими продукувати фундаментальні інновації для телефонів. Якщо поглянути на перший iPhone та його еволюційний розвиток до сьомої версії, то, погодьтесь, там можна побачити достатньо добрі покращення, але нічого фундаментального. В більшості інновацій компанія Apple знаходиться на одне покоління позаду компаній Samsung та Google. Але вони уважно слідкують і вчасно копіюють тактику других, тому і досі залишаються першими. Коли вийшов iPhone 6s, то найбільш влучний відгук, який я читав, написала одна леді: “Ви серйозно хочете, щоб я купила новий телефон за $800 заради єдиного покращення, де сенсорна кнопка реагує на силу натиску?”

Одна з найбільших проблем, через яку хвилюються інвестори Apple із Wall Street – це те, що прибуток від бізнесу iPhone стабільно падає, дохід росте, а прибуток все-таки падає. Це відбувається тому, що вартість продукту залишається такою самою через те, що ті покращення, які робляться лише еволюційно доганяють ринок, отож немає підстав піднімати ціну, а витрати весь час зростають. Не дивлячись на це все, теперішні менеджери Apple тримають ситуацію під контролем і, стабільно копіюючи тактику других, залишаються першими. Але якось настане момент, коли вони спізняться і, наприклад, Facebook із якимись мрійливими ідеями голографічних телефонів чи Samsung із гнучкими екранами вирвуться на перше місце. І якщо продовжити дивитись на ситуацію, то Apple дуже ризикує та інвестує мільярди доларів (у 2017 році $10 мільярдів) в області, де знаходиться далеко позаду – наприклад безпілотні автомобілі аби конкурувати з Google та Uber (лідери в розробці безпілотних автомобілів), а також віртуальна реальність для конкуренції з Facebook та HTC.

Компанії Microsoft чи IBM ніколи не квапляться інвестувати в щось неймовірно нове. Вони не є консервативними, вони всього-на-всього мають запас міцності і, будучи на перших позиціях, дуже детально дивляться на те, що відбувається позаду. Як тільки вони бачать, що якась невелика компанія реалізувала щось варте уваги, то трохи чекають, аби зрозуміти чи воно живуче, і потім просто приходять і купують компанію чи технологію, або інвестують у власну розробку стільки, що дрібні компанії залишаються далеко позаду.

Apple перші, не чекайте від них інновацій.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *