Бонус-трек понеділка: нобелівська премія з медицини.

Home / Blog / Бонус-трек понеділка: нобелівська премія з медицини.

Оті три дядьки внизу то не свати на галицькому весіллі.

Премія з фізіології і медицини у 2017 році дісталася Джеффрі Холлу, Майклу Росбашу і Майклу Янгу за роботи в галузі біологічних ритмів. Пам’ятаєте колись нас в школі учили про біологічний годинник і завжди наводили приклади: що птахи хоч і мають маленький мозок, але до настання холодів летять у теплі краї; ведмеді хоч і дикі тварини, а в берлозі засинають ще до першого снігу і так далі. Внутрішній біологічний годинник відповідає в тому числі за цикли сну, кров’яний тиск, рівень гормонів, бажання кохання, температуру тіла і так далі. Він впливає на все життя на землі від одноклітинних ціанобактерій до вищих хребетних.

Отже, оті науковці поклали своє життя на дослідження “молекулярних механізмів, які контролюють циркадні ритми”. Для простого розуміння, циркадні ритми – це циклічні коливання інтенсивності різних біологічних процесів, пов’язані зі зміною дня і ночі. У день усі активні, а вночі усі сонні, ну окрім підлітків в нічних клубах і барах.

І того, ми розібрались, що у будь-якого організму є “біологічний годинник”. Вивчення цього феномена почалося ще в 18 столітті і стало самостійною галуззю науки, яку називають хронобіологією. Оті усі терміни запам’ятовувати необов’язково.

Лауреати премії досліджували усіляких там мишей та інших тварин, які не заборонені любителями усього вегетаріанського. Їм вдалося виявити у плодових мушок ген, що контролює біологічні ритми. Вчені з’ясували, що цей ген кодує білок, який накопичується в клітинах протягом ночі і руйнується протягом дня (білок то таке рідке – майже, як сире яйце, але мікроскопічне).

Заслуга Холла, Росбаша і Янга в тому, що вони визначили ці гени і проаналізували, як вони працюють у мушок-дрозофіл. Таким чином вчені змогли декомпілювати і зрозуміти алгоритм, як у цих мушок влаштовано біологічний годинник – тобто, як гени визначають їхню поведінку протягом доби. Згодом вони виділили ще усілякі інші елементи, що відповідають за саморегуляцію “клітинного годинника” і довели, що біологічний годинник аналогічним чином працює і у інших багатоклітинних організмів, включаючи людей.

І знову таки, а навіщо нам це потрібюно?

Є люди, у яких робота біологічного годинника порушена через мутацію в деяких генах (отам наверху приведено приклад підлітків в нічних клубах). Наприклад, вони хочуть не спати до пів ночі, а зранку могти іти на навчання. Або є справді люди із медичними хворобами коли хочуть спати вже до сьомої години вечора і прокидаються о третій-четвертій годині ранку (якщо клієнти із Каліфорнії то хоч не хоч, а в четвертій ночі прокидатись доводиться). Якщо ж люди не можуть собі дозволити спати саме в цей час, то це призводить до недосипу та усіх негативних наслідків, що випливають з цього (наприклад тиха ненависть до клієнтів із Каліфорнії).

Зазначимо, що у людей, які працюють в нічну зміну, частіше розвиваються інфаркт міокарда, інсульт, ожиріння і цукровий діабет, ну але то таке усі ми скінченні.

Підсумовуючи, завдяки цим знанням будуть створені препарати для корекції циклів і допомогти людям, яким доводиться спати в той час, коли організму необхідний сон. Тобто, усі ті, хто запізнюється на роботу чи на зустрічі, зможуть приходити вчасно. Усі ті, хто чогось казиться до пів ночі за стіною і не дає мені спати слухаючи голосно музику, зможуть заснути після того, як я куплю пульт дистанційного керування їхнім сном, ну і так далі.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *