Сьогодні в ефірі короткий опис нобелівської премії з фізики

Home / Blog / Сьогодні в ефірі короткий опис нобелівської премії з фізики

Нобелівська премія 2017 року з фізики присуджена авторам міжнародної команди LIGO, завдяки яким були виявлені перші гравітаційні хвилі.

Так по грубому, фізика поділяється на теоретичну і практичну. Теоретична фізика межує із філософією, так як науковці не можуть привести фізичних доказів своїх дослідень, а лише теорію. Практична фізика – якраз навпаки приводить фізичні докази, які підтверджують теорію.
Отже, 100 років назад жив дядько Альберт Енштейн (люди часто в фейсбуці цитують його вислови і перепощують фото, де він показував язик – неважко пригадати). Із допомогою теоретичної фізики, він довів/припустив існування гравітаційних хвиль.

І от 100 років по тому доктор Райнер Вайсс, доктор Кіп Торн, і доктор Баррі Бериш, з десятками інших науковців працювали над проектом протягом декількох десятиліть. До зробленого в 2015 році відкриття були причетні тисячі осіб, які працюють на усіх континентах (навіть українці якось там забрели в ту команду – тут гордість).

Близько мільярда років тому (таких звичайних років де 365 днів) на відстані 1,3 мільярда світлових років від Землі, дві чорні діри масою 36 і 29 мас Сонця поступово зближувались під впливом власної гравітації поки не зіткнулися і не злилися воєдино. Стався великий вибух і все таке… У результаті такого зіткнення стався колосальний викид енергії – за долі секунди приблизно кілька сонячних мас перетворилися в гравітаційні хвилі, максимальна потужність випромінювання яких була приблизно в 50 разів більшою, від усього видимого Всесвіту (видимий всесвіт то те, що на даний момент люди навчились бачити із допомогою телескопів, супутників і тієї ж теоретичної фізики; астрологію і знаки зодіаку прошу сюди не вплутувати).
Зближення, зіткнення і злиття двох чорних дір відправило у всіх напрямках потужні гравітаційні хвилі зі швидкістю світла.
До того моменту, коли ці хвилі досягли нашої Землі (а сталось це вранці 14 вересня 2015 року), колись потужний гуркіт вибуху космічних масштабів перетворився в ледь помітний шепіт. І оці учені в обсерваторії гравітаційних хвиль, зафіксували легко впізнавані сліди цих хвиль. Виявлення гравітаційних хвиль підтвердило прогноз загальної теорії відносності Ейнштейна, зроблений в 1915 році.

А яка нам користь від тих хвиль?

До цього люди ніколи не бачили гравітаційних хвиль, це було прогалиною в сучасній фізиці. Зараз ця прогалина закрита, покладено ще одну цеглину у фундамент сучасної фізичної теорії. Це фундаментальне відкриття.

Після подальшого розвитку технологій буде розвиватись гравітаційна астрономія – наука, яка спостерігає сліди найбільш високоенергічних подій у Всесвіті. Тобто на якомусь етапі вони дійдуть до того, що зможуть зробити декомпіляцію всесвіту і знайти відповідь на найважливіше запитання – “звідки ми взялись і куди прийдемо, як частина всесвіту?”

Ось так звучать гравітаційні хвилі.

https://soundcloud.com/tashrb/ligo-sound-1135136350-dur-5-hp-20-lp-400-su-1p0-fs-400

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *