Що таке світловий рік

Home / Blog / Що таке світловий рік

Читайте Common Sense По-українськи

 

Image result for light year

Із першого погляду багато людей вважає “світловий рік” за одиницю часу (тобто циклічна одиниця виміру). В першу чергу це не одиниця часу, як можна було б подумати. Світловий рік – це одиниця відстані, прийнята в астрономії.

Небесні відстані важко вимірювати в звичних нам кілометрах, тому що відстані дуже великі, не просто великі, а гіпер великі. Тут вступає в силу психологія людського мозку: коли людині кажуть що ти втратиш 5 із 10 грошей то в мозку починаються процеси, які кажуть “ого ти, що половину інвестицій втратиш?”; а якщо людині сказати ти втратиш 1000 грошей із 100000000 то відчуттів взагалі ніяких не буде, хоч втрата на 995 грошей більша. Все у сприйнятті, із кожним новим порядковим знаком важливість величини цифри втрачає вагу для людини.

Найбільшу швидкість, яка відома людству і вдалось дослідити лабораторно є швидкість світлового променя – майже 300000 кілометрів за секунду. Тому і взяли за базову одиницю виміру швидкість світла. Тому “світловий рік” – це відстань, яку проходить світловий промінь за рік, тобто за 365 днів в умовах вакууму (де відсутні перешкоди, заломлення і так далі). Тому світловий рік дорівнює 9460800000000 км, що є близько 10 трильйонів кілометрів (такі великі цифри важко читати і запам’ятовувати). Тому куди як простіше, наприклад, сказати: найяскравіша на небі зірка Сіріус віддалена від нас на відстань 8 світлових років.

На перший погляд, така одиниця виміру може здатися незручною. Але насправді вона достатньо зручна своєю наочністю. Наприклад, відстань, що вимірюється у світлових роках, наочно показує, до яких зірок можна посилати радіо чи інші електромагнітні повідомлення, щоб мати шанс отримати відповідь за реальний термін поки людство існує на землі, а не через сотні і тисячі років коли нові динозаври тут будуть бігати і не буде кому піймати сигнал із космосу.

 

Читайте Common Sense По-українськи

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *