Скандал із Facebook та моїм товаришем Ніксом

Home / Blog / Global / Скандал із Facebook та моїм товаришем Ніксом

Читайте Common Sense По-українськи

Поки що історія претендує на найбільшу новину року в технологічному світі: історія про те, як персональні дані 50 мільйонів користувачів Facebook були отримані компанією Cambridge Analytica, яка у свою чергу, використала для власних цілей, включаючи, вплив на президентські вибори в США, Франції, Brexit в Британії.

19 березня 2018 року, 5:30 вечора EST компанія Cambridge Analytica зільнила СЕО Александра Нікса. Це розлетілось інтернетами, але Facebook опублікував розповідь у офіційному каналі новин о 9:00 у п’ятницю вечір, тобто час коли найнижча активність користувачів, щоб новина пройшла повз. Але сталось десь так, як із нашими кагебешниками та Новою Поштою, люди не дурні.

Що сталося? Розкриття поточної історії

Все це почалося тоді, коли компанія Cambridge Analytica, яка займається аналітикою даних, почала працювати на політичний світ. Кандидати завжди шукають нові способи перемогти на виборах, і тут кілька розумних науковців та інженерів знайшли нове вирішення цієї проблеми.

Вони почали збирати дані, Александер розказував мені, що 5000 атрибутів на кожну людину. Тобто вони збирали починаючи від імені, віку, електронної адреси, раси закінчуючи сексуальною орієнтацією та інтересами та все чим цікавиться людина в інтернеті чи буденному житті. Він хвалився, що за допомогою 91 лайка на фейсбуку вони можуть сказати хто ви, якої статі, віку, хобі, релігія, політичні інтереси і так далі.

Маючи інформацію про людину та її вподобання, діло за малим, донести меседж який подобається. Наприклад якщо б вони працювали на юлю тимошенко, то вона записала б кілька рекламних роликів, для молодих людей Херсона щось на зразок “в місті все ще є багато прарасійських шпіонів і я абітцаю їх усіх злавити та знищити…“, а для пенсіонерів у Львові щось на зразок “патрібно зменшити камунальни платежі, бо ви нащадкі єврапейської нації“. Тобто аудиторія розбивається на дуже дрібні сегменти та кожному сегменту кандидат говорить те, що вони хочуть почути.  Далі спрацьовують емоції.

Одна із методологій яку використовувала Cambridge Analytica – дві найвразливіші людські слабкості: це надії та страхи. Повертаючись до прикладу юлі, в херсонян вона викликає емоцію страху, а у львів’ян емоцію надії. Однаковий меседж не зможе дати позитивний результат на різних аудиторіях.

Якщо ви пригадаєте передвиборчу кампанію Трампа то він кілька разів на день говорив речі, якими сам собі суперечив. Усі думали, що він ідіот, а він просто читав те, що писали. В принципі він досі не блеще висловами, а один із найпопулярніших його висловів в адресу Хіларі Клінтом був “Crooked Hilary” (в перкладі означає “крихітний пагорб”) був придуманий якраз в Cambridge Analytica. Коли минулого року я прокинувся в 6 ранку, що приїхати першим на конференцію та подружитись із Александром Ніксом в розмові він сказав: “У виборчій кампанії ми не боремось фактами чи стратегіями, оскільки насправді це все про емоції”.

Як хакнули Facebook?

Але в цілому це не було витоком інформації саме компанії Facebook. Коли хтось створює обліковий запис Facebook, він/вона погоджується з політикою щодо даних компанії: це досить довгий документ, який дозволяє використання особистих даних Facebook, які дані збираються, а також інформацію про те, як і чому ці дані використовуються. Ми ж ніколи не читаємо такі документи, ми довіряємо.

Наукові дослідження дозволити Cambridge Analytica, отримати доступ до персональних даних користувача. У Центрі психометрії Кембриджського університету дослідники створили метод синтезу елементів особистості користувача на основі сторінок, коментарів та іншого вмісту, який їм сподобався в Facebook (наука різна).

Метод вимагав від користувачів пройти тест на особистість та завантажити маленьку примочку (додаток) на Facebook, який викреслив частину цієї інформації, а також подібні дані від своїх друзів. Ці користувачі отримали компенсацію за участь у дослідженні, і коли це було проведено, Facebook дозволив цей вид діяльності на своєму сайті. Але центр психометрії не погодився працювати з Cambridge Analytica, тому що університет – це наука, а не політика чи бізнес. Тому Cambridge Analytica схантила Олександра Когана, одного з професорів психології університету. У 2014 році він побудував свій власний додаток з аналогічними можливостями, і тоді ж розпочав роботу над отриманням запитуваних особистих даних для компанії.

Згідно з повідомленням New York Times, Коган офіційно сказав Facebook, що він збирає ці дані виключно в академічних цілях – мета, яку Facebook не ставив під сумнів і не перевіряв. У своїй офіційній заяві з цього приводу VP Facebook Пол Грейвал писав, що Коган “брехав нам і порушив нашу політику безпеки, передаючи дані з додатка Facebook для компанії Cambridge Analytica”.

В той час, як політика Facebook забороняє третім особам продавати, ліцензувати або купувати дані, отримані від Facebook, або передавати ці дані “будь-якій рекламній мережі, або інших послуг, пов’язаних із рекламою або монетизацією”.

А Facebook винен?

На поверхні, здається, що Facebook не порушував жодних правил конфіденційності, дозволяючи отримувати доступ до цих особистих даних користувача. Але відомо, що з 2015 року Cambridge Analytica володіє даними користувачів Facebook, вони використовували такі ж дані під час роботи на тодішнього кандидата у президенти США Теда Круза, а потім Трампа. Що саме цікаво Cambridge Analytica ніколи не приховували, що вони використовують такі дані, а в Facebook за три з чимось роки ніяк не реагували. І лише недавно примочка Kogan була видалена.

Facebook під ударом

У понеділок, після вихідних, новин та спекуляції щодо того, що зробили в Cambridge Analytica, Facebook почав відчувати на собі та почалось серйозне падіння. До кінця дня ціна акцій впала більш ніж на 7% (і продовжувала падати через публікацію новин у вівторок), завдяки чому Марк Цукерберг втратив приблизно $5 мільярдів. А вже в середу американські урядовці відправили офіційний запит на надання інформаціє про зв’язок Cambridge Analytica та Facebook.

Що буде далі?

Як перший крок, Facebook заборонив доступ Cambridge Analytica та іншим пов’язаним особам – зокрема доктору Когану та Крістоферу Вілі, які співпрацювали з ними. Заставили видалити дані. Спеціально створений комітет при уряді США почиє копатись, а там хлопці прижимисті.

Оскільки історія продовжує розгортатися, то перші хто постраждають – це маркетологи та ті, хто використовує соціальні медіа, а також дані, щоб просувати власні продукти та бренди. Із однієї сторони використання даних користувачів насправді покращує сервіси та продукти, але “ліс рубають, а щепки летять”. Але світовий маркетинг постраждає від отаких хуліганів, які чітають та соціальні мережі ще більше закрутять гайки (почитайте історію іншої мережі). В додаток черговий компромат на президентські вибори в США.

Якщо ви дочитали досі, а тепер задумайтесь скільки разів на Facebook ви проходили безглузді дурноваті тести від того, на якого актора схожі закінчуючи яким президентом ви могли б бути. Кожен такий тест отримав доступ до вашої особистої інформації, можливо і тому в нас у країні люди голосують за ригів та купують гомеопатичні ліки?

Останній місяць ще незнаючи, що трапиться такий скандал я досліджував тему захисту особистих даних із допомогою технології Блокчейн. Кілька днів тому вийшла моя стаття “GDPR and its Integration with Blockchain” у світ про це. Сьогодні існують технології, які можуть убезпечити виникнення витоку особистих даних, тому надіюсь хтось із Facebook колись прочитає статтю.

Image may contain: Ivan Leshko, standing and indoor

Image result for alexander nix

Читайте Common Sense По-українськи

Підписуйтесь на Телеграм канал https://t.me/onepaperbook
Facebook: https://www.facebook.com/onepaperbook
Twitter: https://twitter.com/OnePaperBook1
Instagram: https://www.instagram.com/onepaperbook/

Скандал, Фейсбук, Facebook Алекс Нікс, Cambridge Analytica, США, Франції, Brexit, Британії, Alexander Nix, USA, UK, особисті дані, злочин, закон, використання

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *