Перше фото чорної діри, як побачити чорне на чорному фоні?

Home / Blog / Tech / Перше фото чорної діри, як побачити чорне на чорному фоні?

Читайте Common Sense По-українськи

Телеграм канал https://t.me/onepaperbook

Чорні діри настільки дивовижні, що вчені, які спочатку думали про них, дійшли до того, що насправді вони не можуть існувати.

Вони утворюються з масивних, зруйнованих зірок та настільки щільні, що ніщо не може уникнути їх тяжіння, включаючи світло. Відповідно, якщо вони поглинають світло то по суті їх неможна побачити (чорне на фоні чорного).

Перший образ чорної діри

Ще в 1979 році Жан-П’єр Люмет створив перший “образ” чорної діри, використовуючи лише тодішній комп’ютерт (вважай рахівницю), багато математики та індійських чорнил, в нього вийшло отаке:

Чорні діри – чорні

Проблема зображень чорної діри полягає в тому, що вони не випромінюють світло взагалі. Але на щастя, великі чорні діри, як правило, знаходяться поруч з іншими зірками та всмоктують їхню матерію, а такий процес вже можуть побачити астрономи.

Відмітною рисою чорної діри є її межа так званого “горизонту подій”, точка неповернення матерії та світла. Навколо цього горизонту знаходиться матерія, що висмоктуються з сусідніх зірок, утворюють “аккреційний диск” (Отам внизу на фото можете бачити два перпендикулярні диски). Але це лише ілюзія, насправді на екваторі є лише один диск, але світло викривляється через неймовірну силу тяжіння чорної діри.

Енергія та світло міцніші біля краю чорної діри та слабкіше далі. Ще можна побачити тут – ефекти Доплера та Ейнштейна, викликані поворотом акресійного диска, що призводить до того, що з одного боку світло яскравіше, залежно від напрямку обертання.

На зображенні Люмнета (ото верхнє чорно-біле), акреційний диск обертається проти годинникової стрілки, тому його світло наближається до глядача зліва та відступає справа, що робить ліву сторону яскравішою.

Тут на відео деталі

Читайте Common Sense По-українськи

Підписуйтесь на Телеграм канал https://t.me/onepaperbook
Facebook: https://www.facebook.com/onepaperbook
Twitter: https://twitter.com/OnePaperBook1
Instagram: https://www.instagram.com/onepaperbook/

Чорна діра, космос, зірки, планети, матерія, наука, Люмет

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *