Злети та падіння гривні в Україні

Home / Blog / History / Злети та падіння гривні в Україні

Читайте Common Sense По-українськи

Телеграм канал https://t.me/onepaperbook

25 серпня 1996 року було оголошено указ Президента України Леоніда Кучми про “Грошову реформу в Україні”. Національний Банк України тоді очолював бджоляр Віктор Ющенко, він і був відповідальним за реформу.

Це перша та остання корисна справа, яку він зробив на посаді Топ-менеджера країни, тому що все решта то якесь непорозуміння.

Грошова реформа в Україні проводилася 2—16 вересня 1996 року. У перший день реформи за встановленим курсом було перераховано у гривні ціни, тарифи, заробітну плату, стипендії, пенсії, кошти на рахунках усіх установ та організацій, а також вклади громадян. Було перераховано у гривні за курсом 100000 карбованців за одну гривню без будь-яких обмежень і конфіскацій із вільним їх використанням у гривнях.

Історія падіння гривні

У серпні 1998 року гривня знецінилася майже утричі, після чого курс став більше 5 грн. за долар і залишався на такому рівні 10 років. Ситуація на валютному ринку стабілізувалася у квітні 2005 року, коли долар подешевшав до 5 грн. Зміцнення гривні тривало до травня 2008 року – тоді курс становив 4,85 грн/$.

Наступна суттєва девальвація гривні сталася через економічну світову кризу, яка зачепила Україну також (керували тоді бджоляр та юля). Однак до середини осені 2008 гривня почала слабшати: на початку листопада долар можна було купити за 5,8 гривні, у грудні сім гривень за долар, у січні 2009 року – 7,7 гривні за долар.

Але, що специфічно для України основною причиною стало різке зростання грошової маси в обігу, через що гривня знецінилася на 38%. Друкарські станки нових грошей працювали на всю потужність

Брежнєвська стабільність 

У 2009 курс почав стабілізовуватись і встановився на рівні 7,9 – 8 гривень за долар аж до активної фази Майдану в 2014 році. Найбільша біда 2008-2013 років була в тому, що курс валюти штучно утримували на позначці 7.99 за долар. Усю різницю та недостачу покривали зовнішніми кредитами та друкарським станком вливаючи все більше і більше грошей.

В нормальній економіці девальвація валюти відбувається кожного року, і навіть в США вона присутня. А от багато українців досі ностальгують за махровою стабільністю легітимного та доларом по 7.99. Це все була фікція і справжня інфляція приховувалась за допомогою безглуздої політики НБУ та уряду. Так тривати вічно не могло, і звичайно, що настав момент кінця махрової політики.

Революція

Наступний етап нестабільності для гривні почався в розпал політичної кризи в 2014 році, незадовго до втечі легітімного януковича.

7 лютого 2014 року курс гривні впав з 8 до 8,7 за долар США. До вечора 20 лютого курс повернув попередній максимум. Але потім відбувалося тільки падіння. Після януковича, протягом тижня з 22 лютого по 1 березня курс впав з 8,8 до 10 гривень за долар. Але це був лише початок.

Після невеликого затишшя після 16 березня розпочалася третя хвиля девальвації у зв’язку з анексією Криму та розгулом запорєбріка по обласних центрах країни. З березня по грудень курс знизився до 15,7 гривні за долар. До 20 березня курс повернувся до колишнього максимуму, а потім продовжив падіння. У квітні за долар давали 11 гривень.

5 лютого 2015 року відбувся різкий обвал гривні, курс досяг 24,8 гривні за 1 долар США. На піку обвалу курс перевалював за 30 гривень за долар, потім відбулася стабілізація в березні на позиціях 23-24 гривні за долар. Доки держава не взяла під контроль ПриватБанк, а Гонтарєва не знищила більше сотні фіктивних банків, вони розгойдували курс спекуляцією на міжбанку ±2 гривні в межах тижня.

Березень 2018 року курс долара дорівнював 25,93 гривні.

Ось тут приведена історія девальвації гривні від початку її впровадження.

Тепер сміло можете іти вимагати в Петра Олексійовича вернути долар по вісім.

Читайте Common Sense По-українськи

Підписуйтесь на Телеграм канал https://t.me/onepaperbook
Facebook: https://www.facebook.com/onepaperbook
Twitter: https://twitter.com/OnePaperBook1
Instagram: https://www.instagram.com/onepaperbook/

Гривня, історія, девальвація, інфляція, Україна, фінанси, курс долара, 1996 рік, США, Кучма, Ющенко, янукович, юля

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *