Найкращі книги: Чому Захід панує – натепер

Home / Blog / Найкращі книги: Чому Захід панує – натепер

Наближається форум видавців у Львові й питання, що почитати все частіше спадатиме вам на думку. Якщо ви вже прочитали “Common sense по-українськи”, то поділіться своїми враженнями.

Сьогодні ж поговоримо про об’ємне дослідження людської цивілізації від археолога Яна Мориса. Він каже, що:

Зміни спричиняють ледащі, жадібні, лякливі люди, що шукають легших, прибутковіших та безпечніших способів робити різні речі. Здебільшого вони не розуміють, що роблять.

Чому одні цивілізації випереджають інших?

Ян Морис є археологом, який заперечує більшість теорій істориків, біологів та соціологів. Взявши собі за завдання порівняти Захід та Схід, він в буквальному сенсі почав “копати” з часів перших людей на землі. Разом із автором можна помандрувати в часі – від перших вогнищ до першої вогнепальної зброї.

Ян Морис заперечує тезу про расові, етнічні та культурні розбіжності людей. Він стверджує, що люди у великих групах здебільшого однакові. Східна та Західна цивілізації пішли від спільного пращура – першої людини. Головним діячем на сцені театру історії є людина. Щоразу вона має відповідати на чотири виклики, а саме – кліматичні зміни, міграція людей, мікроби/хвороби, падіння одних держав (піднесення інших). Саме відповіді людей на ці виклики змінюють хід історії.

Чому Захід вирвався вперед?

Поступово ліниві, ледащі, лякливі люди удосконалювали спосіб ведення господарства. Згодом постають перші великі міста та держави. Дослідник звертає увагу на чергування слабко/сильнопорядкових моделей організації держави. Аби уникнути занепаду осередок мусив перейти у певний момент до сильнопорядкової моделі.

Захід панував не завжди. У певний момент історії людства Схід випереджав західну цивілізацію. Все вирішили великі географічні відкриття та колонізація європейськими націями американських земель. Європа отримала нові джерела енерговидобутку та ресурсів. Згодом Захід успішно пройшов через промислову революцію та навчився використовувати вогнепальну зброю.

Що буде далі з людством?

Ян Морис говорить про два парадокси розвитку людства. Парадокс відсталості означає, що певна територія як периферія усвідомлює недоліки свого становища і швидко наздоганяє (і переганяє) центр. Парадокс розвитку означає, що центр як територія досягнувши стелі свого розвитку може самознищитися своїми ж ресурсами, або під дією інших чинників. Кожен центр живе за рахунок периферії та змушений захоплювати нові території, якщо хоче існувати й далі.

Ян Морис вважає, що людський розвиток на даному етапі досяг своєї стелі. Можливі наступні сценарії: 1) далі панує Захід; 2) панує Схід; 3) близько 2040-50 рр. ми переходимо в еру Сингулярності (злиття людського і штучного інтелекту); 4) настає Ніч і єдине, чим ми б могли кидатися одні в одних, буде каміння.

Ян Морис схиляється до сценарію нового світу Сингулярності. Такого майбутнього, яке ми ще не можемо описати чи окреслити. Як вважаєте ви?

Читайте більше новин проекту:

telegram: http://t.me/onepaperbook

instagram: @onepaperbook

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *