Хавай джинсу від “професіоналів”

Home / Blog / Хавай джинсу від “професіоналів”

Впродовж останнього місяця мені довелось спробувати дуже багато “джинси” за рекомендаціями людей, яких я поважаю. Мене дістало через таку концентрацію, тому мушу написати завуальовану статтю.

У студентські роки в мене був товариш Іван. Будучи студентами грошей завжди не вистачало при стипендії в 20 гривень. Кожен заробляв додаткових кілька гривень, як міг. Іван вмів грати на саксофоні, тому через вихідні грав у лабух-гурті по весіллях. У звичайних розмовах він кілька разів розказував, що завжди конфліктує з іншими музикантами по лабух-гурту. На моє запитання чому? Тому, що вони завжди намагаються халявити і фальшивлять або включають фонограму. На моє запитання, а тобі хіба не все одно там на весіллі 100-200 людей на підпитку, яким головне щоб грало, а авкоголь робить своє.

У відповідь, Іван пояснив мені науку, яку він отримав від свого дядька. Дядько Івана працював звукорежисером на студії звукозапису і мав прекрасний слух та розумів музику в деталях. І він його навчив, що в залі слухачів завжди є один професійний музикант. Думка цієї людини про твою музику в тисячу раз важливіша за думку 200 п’яних гостей.

І це порада, яку я несу із собою останніх двадцять років

Я ніколи не дозволю собі вийти перед аудиторію говорити про те в чому я не розумію, а лише підчитав Вікіпедію. Я ніколи не спробую вчити чогось інших людей, коли не вивчив цю тему до глубини. Я ніколи не піду продавати клієнту те, про що десь боком підчитав маркетинг брошурку, або казати на чорне, що це біле. Я ніколи не вийду фальшивити перед аудиторією і штовхати джинсу, тому що я точно впевнений, що там в залі є один професійний музикант, думка якого для мене важливіша за будь що інше. І я не можу дозволити собі запихати джинсу в маси. І це один із моїх принципів.

Я знаю професійних музикантів

Звичайно серед моїх знайомих є професійні музиканти, кожен в своїй справі (музиканти то алегорія). І їх думку я поважаю, як ніщо інше, тому що вони круті не лише тим, що говорять, а і що роблять. І коли вони щось рекомендують, то по-замовчуванню я сприймаю це, як корисне. Але бувають випадки коли такі авторитетні люди штовхають джинсу. Я лише можу списати це на дрібні помилки. Але сьогодні поговоримо про джинсу.

Один крутий дядько порекомендував новий онлайн курс

І я точно переконаний, що цей курс не буде джинсою зареєструвався та почав дивитись перший урок. І все йде добре. І смарт леді із роками досвіду в Google та Каліфорнії розказує про бренди. Розказує про формули успіху. Розказує просто і общєпанятно. Один додати один і отримуєш успіх. І позиціонує тебе, що ти станеш глобальним, що вийдеш за рамки і от от досягнеш Гугл-дзену. І тут ідуть приклади побудови крутого бренду із “наших” терен.

І я чекаю, що от зараз мені почнуть вганяти голку Маскової чи Безосової філософії, ну або якусь Нову Пошту чи Розетку чи щось на зразок того. А от і ні! Мені тюхають бренд репера “тіматі” і його успіх із бургерними. Який він успішний будівельник власного бренду. Як за бургерами стоять черги. І репчину читає круту. І тут мене трішки курвить, про те, що по чесному бренд гівно і приклад, теж не ахти. Але я іду далі.

Приклад другий, який мені приводять в побудову бренду це “оля бузова”. Про те, що вона селебріті, має бренд духів, одягу, трусів і ще чогось там. Бургерів здається не має. Я пішов гуглити, хто така оля бузова, бо я відчув відсталість у знаннях світових брендів. А це виявляється порноактриса з дом-2. І тут мене кінцево взяло, дійсно крутий курс.

Пишу я листа персональному менеджеру он-лайн курсу про те, що вони зробили курс не для України чи глобальності, а для “єдіного нарота”. На що звичайно вона відписала офіційну відповідь, а в сигнатурі листа контактний номер телефону починається на “+7…” із святого Петербурга.

Вони не спробували взяти приклад бренду наприклад Гері Вайнерчука – хлопаку вихідця із Білорусі, який збудував крутячний бренд у США, вони не спробували взяти Люїса Хемілтона, чорношкірого хлопчину із Британії, який збудував на своєму імені кілька брендів, та вони навіть не спробували взяти якийсь український приклад на зразок Дубілета чи Юлії Тимошенко. Курс писали під “єдіний нарот”, а штовхають мені, як глобальний, і це ніщо інше, як джинса.

А потім одна леді, пише сходіть на трейнінги до цього крутого хлопчини

Я собі то помаркав і забув. Аж мені інша знайома кидає лінк на конкретний трейнінг того крутого-хлопчини і просить сходити і просто сказати думку. Ну згадуючи рекомендацію першої леді і те, що вона джинсу не штовхає, купую два квитки на трейнінг і їду через цілий Львів виділивши на це 4 години свого життя.

І в залі кілька сотень учнів. Усі затаїли подих бо зараз буде дуже круто. В залі перешіптуються і кажуть, що хлопець настільки крутий, що може поглядом майнити біткоїн. Про те, що дівчата в перших рядах аж можуть впріти від захопливості та неймовірності вкладеного слова. І промоційні відео на Facebook теж вражають, задумливі погляди, обривисті впевнені фрази і п’ять розумних слів.

І виходить тренер. І він справді тренер, бо в кросівках і спротивному костюмі. Хоч прийшов вчити інтелектуальним речам, а не спорту. І минає перших 10 хвилин і ні я ні леді, яка прийшла зімною не можемо зрозуміти, де ж обіцяний “вау”. Минає 30 хвилин і мені хочется втекти. Втекти подалі навіть не від того, що промовець зеленого поняття не має про науку, яку намагається навчити дві сотні людей. А від того, що цю псевдонауку люди хавають.

Відсотків десь так 20% аудиторії сидять мовчки, а решта хаває джинсу. Минає 40 хвилин і мене починає вивертати від того, що я не можу опуститись до цього ідіотичного інтелектуального рівня. Тому що прості звичні речі тієї науки про яку я прочитав не одну книжку і пройшов кілька курсів повинні пояснювати фактами та механікою, а не булшіт-історіями та трьохрівневими-магічними енергіями. Мене вивернуло від низини середньозваженого IQ в залі і на 51-й хвилині ми пішли геть. Повечеряли, випили Колоніста і аж на другий день відпустило.

І тут в додаток чоловік шарить відео своєї участі у виступі

Будучи у відрядженні, вечером в готелі сиджу і годину дивлюсь відео. Дивлюсь через те, що один з учасників точно крутий чувак і мені завжди приємно послухати його ідеї та думки і він дійсно говорить круті речі в цьому виступі, але він єдиний. Бо там ще кілька людей, які надули щоки від прочитаної вікіпедії на цю тему.

Ну як я б міг собі дозволити іти говорити перед студентами УКУ про АІ у фінансовій сфері, якщо б я із цим не варився три роки. А є люди, які легко можуть. Які навіть не те, що не потрудились прочитати хоч одну книжку про АІ, а беруть і натягують книжку про побудову рітейл-компанії Amazon на АІ. Ти що справді думаєш, що серед слухачів нікого не має, хто читав ту ж книжку?

Ну як я можу модерувати сесію про АІ оперуючи фразами Маска про те, що це нас уб’є. Ну та перечитай усе про нього і зрозумій чому він так говорить і чи випадково він це не говорив коли траву на радіо курив, або хотів підняти ціну на акції компанії. Tesla девелопить АІ який учиться на 1.3 мільярда проїханих миль селф-драйвінг автомобілів. Невже Маск би дозволив такому статись, щоб потім його АІ нас убивав. Ну та читайте, багато читайте. Потім багато думайте, а потім ідіть на сцену.

Решту навіть не хочу перекопувати. Але просто потрібно пам’ятати слова дядька Омара:

Чтоб мудро жизнь прожить, знать надобно не мало, 

Два важных правила запомни для начала: 

Ты лучше голодай, чем что попало есть, 

И лучше будь один, чем вместе с кем попало.

Краще мовчати, ніж штовхати джинсу, і краще сидіти в тишині ніж хавати джинсу.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *