Новий курс та оті ІТ-блакчейн принтери

Home / Blog / Новий курс та оті ІТ-блакчейн принтери

І того я прочитав “новий курс” Юлії Володимирівної на 400 сторінок тому читайте висновок.

Я написав немало схожих документів у своєму житті і бачив ще більше, які писали розумніші люди за мене. Все це було для великого корпоративного бізнесу. Тому в цілому маю з чим порівнювати.

Спершу корткий висновок, а потім для терплячих деталі

Документ написаний не Юлею, починаючи від того, що вона не знає української та англійської мов, щоб перекладати Gartner чи EY аналітичні звіти і ще багато причин на зразок формул “Коефіцієнт податкової еластичності ɛTR за формулою Харбергера розраховується так: ɛTR = 1 + {ɛW(1/( 1- M)) – ɛE(M/(1-M))}“.

Електорат Юлії не читає книжок і точно не буде читати оцю на 400 сторінок. Риторика, яка там звучить не лягає до пересічного українця, там багато складних речей складною та заплутаною мовою. Я припускаю, що Юлія замахується підняти пласт середнього класу чи креативного класу чи інтелігенції чи думаючих людей чи галєрщиків, можна називати їх, як хочете але документ цілили туди.

Документ в дуже контрастних фарбах змальовує, які ж ми українці “зубажілі”, і на кожній сторінці приводять сотні усіляких рейтингів де Україна посідає 150+ місце у світі. Єдиний рейтинг де Україна входить в двадцятку – це блакчейн, що є суцільним ідіотизмом, бо вони навіть не поцікавились, чому Україна в цьому рейтингу так високо.

Шановні ІТ-шники, які вважають, що гребуть на галері – стережіться, воюють за ваші голоси, документ із розряду вашого улюбленого сайту про однойменне ІТ.

Резюме документа можна описати наступними ключовими словами:

е-демократія, е-петиції, е-бюджет, е-відкриті дані, е-голосування, е-законотворення, е-консультації, е-документ, е-участь, е-чат-бот, е-learning, IoT, блокчейн, ІТ принтери, Цифровий Офіцер і далі по списку.

Тепер складно і довго

Документ писало багато людей. І це відчувається в стилі писання та протиречивості між розділами. Важко пояснити, що таке стиль писання автора, але якщо багато читати то такий навик не важко виробити. Тут стилів так із десяток зібралось. Писали люди, які не є спеціалістами в багатьох речах, які там описані. Наприклад Болгарія приводиться, як найкорумпованіша країна ЄС, а потім через 100 сторінок приводиться в приклад, як там круто реалізовано е-участь громадян в розробці законів і усе прозоро. Таких ляпів там достатньо. Головний редактор сідає два.

Юля не хоче бути генералом

Це програма потенційного президента України, який в першу чергу є генералом армії та головнокомандуючим. Із 400 сторінок тексту слово армія в документі згадано лише два рази і то в контексті податків для армії, які зараз неправильні. ДВА СЛОВА, бляха муха про Армію.

Питання війни описано двома реченнями: “Ситуація в країні ускладнюється військовими діями, в які сьогодні втягнена Україна, адже протилежна сторона конфлікту… Пост-конфліктної реконструкції та відновлення людського капіталу, постраждалого внаслідок військових дій“. Жодного слова про те, а як же ми збираємось виграти війну, справжню війну де помирають люди. “Протилежна сторона конфлікту?” – це хто лднр чи все таки росія? Із таким планом міністром оборони буде медвечук. Я очікував, що як мінімум будемо розробляти роботів солдатів, раз Україну порівнюють з Apple. Але там жодного слова.

Щоб реалізувати цю програму, Юлії необхідно оголосити себе довічним монархом України із безмежною владою.

Документ написаний так, що Юлія повинна мати необмежену владу для його втілення: Голова НБУ, голова уряду, міністр більшості міністерств та їх замісники, одноосібно керує судовою гілкою влади і верховною радою. Для електорату Юлії: президент не має таких обов’язків!

Жаліються на НБУ, який своїми діями вбив більше сотні класних банків за останні роки. Серед класних Михайлівський і решта. І хочеться кричати від тупості критики на адресу НБУ. А далі обіцянки про доступні кредити і повернення довіри написавши мобільну аплікацію для смартфона.

Цитата: “На докапіталізацію Приватбанку за 2016 – 2017 рр. витрачено 155,4 млрд. грн., а збиток від діяльності за два роки становив 187,3 млрд. грн… Тому необхідним є зменшення частки державної власності у банківському секторі“. Все просто, в стратегії країни просисано між рядків, повернути банк колишньому власнику тобто сьогоднішньому спонсору нового курсу.

Містобудуванню відведено кілька сторінок. Бігло згадується про ітелектуальний ресурс, а саме людей, в більшості все стається по “щукиному” велліню.

Нафтогаз і де ж Україна має брати критично-важливі енергетичні ресурси обійшли стороною. А вже після’ Юлія оголосила, що ліквідує Нафтогаз. Ну в принципі не важко здогадатись, що буде далі та які взаємовідносини з “протилежною стороною конфлікту”.

Я не є спеціалістом економіки, чи НБУ, чи судової гілки влади тому важко це коментувати. Але я 15 років прожив у ІТ індустрії, тому в певній мірі розумію, що тут до чого.

Половина документу це про ІТ

Документ пропонує ввести посаду Chief Transformation Officer. І все круто, давно потрібна така роль. Але ж тут писали аналітики тому його обізвали на український манер  Цифровий Офіцер. Тому роль, яку відводить собі Юлія – це якраз цифровий офіцер країни із необмеженою владою.

Пропонується створити ІТ-кластери та Інноваційні парки“. Юля Володимирівна, але вони уже давно створені без вашої участі, їх просто непотрібно чіпати. Просто треба було загуглити, тому що Gartner репорти не пишуть про них.

Цитати: “Платформонезалежність та орієнтація на мобільні пристрої…“, “Деперсоналізованість та принцип «єдиного вікна»…“,  “Розробити і налаштувати стек інформаційних технологій для цифрової реалізації нових адміністративних процесів“, “Для запровадження найсучасніших систем урядування не обов’язково проходити усі попередні стадії його розвитку. Україні потрібно зробити стрибок одразу до цифрового урядування а не витрачати…” Ось тут аналітикам, які писали цей документ рекомендую прочитати книжку Tragedy&Hope, про цивілізацію в ХХ столітті. І ви зможете зрозуміти, що неможна зробити індустріалізацію не маючи адекваткої медицини, інакше нікому на заводах працювати. Те саме зі стрибком в цифрову еру. Ви не можете зробити паспорти, як мобільні додатки, якщо лише 40% населення мають смартфони і 90% з них то китайські перепрошиті в Алло чи Комфі, а решта хакнуті айфони. Ви не можете навчити людей використовувати ERP систему, якщо вони за 10 років не змогли освоїти ексель. Ви не можете написати систему мобільних платежів, якщо 12 мільйонів пенсіонерів стоїть в Ощадбанку для отримання готівки.

Цифрові технології то не чари, то довго, дорого і дуже складно.

Доречі про ексель

80% проблем, які описані в документі оцифровуються екселем. Це було б дешево і сердито. І питання не в тому, що він не такий сексі і крутий, проблема в адаптації людей до цифри. Незалежно від того, який крутий солюшен ви напишете, культура вбиває будь-яку стратегію. І багато чого можливо оцифрувати екселем. Але проблема в людях, а саме сотнях тисяч українців-чиновників. Їх доведеться звільнити та щось із ними робити коли вони прийдуть на Банкову із транспорантами. Про це в документі жодного слова, куди їх подіти та що робити. Вони просто розсмокчуться, а на їх місце прийдуть цифрові люди.

Цитата: “На сьогодні в якості ЕЦП в світі використовуються ID-картки (в якості цифрових паспортів)…” – в Україні вже це зробили. Весь розділ замінити одним реченням – усім купити NFC сканери.

І основним фокусом зазіхнули на знання технологій та стартап індустрію у FinTech

Цитата: “Існуюча практика державних закупівель із використанням системи ProZorro – звичайного електронної торгового майданчику – довів, що це є звичайний “корупційний” майданчик“. Далі в документі є окремий розділ присвячений Blockchain технології, хоч ProZorro обізвали корупційним майданчиком.

Блокчейн технологія вирішить усе: від корупції до демографії населення, від прозорості стін кабінету Юлії до ІТ-принтерів. Бля, бля, бля – блокчейн це не панацея! В компанії зі світовим ім’ям ми вже два роки копирсаємось у ньому зі світовими банками і FinTech-компаніями. Єдина успішна реалізація цієї технології – це криптовалюта та менеджмент логістики. Все решта це – HYPE (тобто балачки та одиничні спроби R&D). В документі Юлі є те, що НБУ має легалізувати криптовалюти та майнинг (цитата про теперішній час: “Позиція НБУ в цьому питанні наступна: криптовалюта не є грошима…”), Бо криптовалюта не є грошима і це правда! Жоден регулятор у світі, не узаконив їх тому що там 90% транзакцій це чорний ринок. Майнінг – це мертва дорога, а не параграф стратегії країни. Це чорний ринок, причому світових масштабів, а вона його пропонує узаконити.

Цитата: “Міжнародний досвід показує, що FinTech-стартапи найкраще відвойовують ринки, коли традиційні банки не справляються зі своїми обов’язками. Україна опинилася серед 73 країн, які володіють одночасно сприятливою startup-екосистемою та інфраструктурою для розвитку FinTech, за рівнем фінансової інклюзії країна також займає достойне місце”. Про яку екосистему йдеться? Інклюзія для стартапів? В Україні такої не існує. Усі FinTech-стартапи живуть на комісії платежів, або держарних грантах, а це Ощадбанк в цифрі.

А тепер про гроші

Найкрутішим українським цифровим рішенням є Приват24. Таке рішення коштувало державі 187 мільярдів гривень. І загалом, будь-який якісний програмний продукт коштує дорого. Дуже дорого. Якщо ви думаєте, що уявили як дорого, то тепер множте на десять.

Наприклад в документі говориться наступне “В Україні сьогодні необхідно провести повний аудит адміністративних даних, розробити нові стандарти, які поєднають розрізнені дані в єдину логічну систему. провести інвентаризацію всіх даних, якими оперують державні органи та стандартизувати їх в єдину систему” – це називається Data Governance, і це проекти на сотні мільйонів доларів для звичайної мільярдної компанії. А для держави? – правило просте множимо на десять, а потім ще раз на десять.

В документі пропонують перевести ціну країну на стандарт PCI DSS Compliance. Я не буду навіть пробувати оцінити скільки таке задоволення може коштувати грошей і саме головне, що від Петі воно не врятує.

Підсумовуючи

Документ писали люди, які не розуміють нічого в ІТ, ні ціни, ні технологій, ні де і коли їх варто прикладати та чому. Мене розчарувало не те, що наша еліта досі не може написати притомний бізнес-план для країни, а те, що на великі гроші вони навіть не можуть найняти притомних аналітиків, які б це зробили за них.

Тобто це така ж обіцянка, як і зробити комунальні послуги по дві гривні, але для іншого прошарку населення. Це пустота!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *